Dienstencheques: wat is er veranderd?

De 6e staatshervorming heeft van de dienstencheques een gewestmaterie gemaakt. Elk Gewest biedt zijn inwoners nu eigen fiscale voordelen – en meestal minder dan vroeger. Het zijn ook de Gewesten die het systeem beheren, elk met een eigen website en rekeningnummer, afhankelijk van uw hoofdverblijfplaats: Brussel, Vlaanderen of Wallonië. Ook al blijft dezelfde onderneming als vroeger (Sodexo) voor het hele land dienstencheques uitgeven. U vindt alle nuttige informatie op de website www.dienstencheques2016.be.
Ongewijzigde nominale waarde
De prijs van de dienstencheque is niet veranderd. Hij bedraagt nog altijd € 9 voor de eerste 400 cheques die u koopt (per kalenderjaar) en € 10 voor de overige 100. Want iemand kan nooit meer dan 500 dienstencheques per jaar kopen of 1.000 voor een gezin. Elk gezin heeft dus recht op 800 cheques van € 9 en 200 van € 10, maar niet alle cheques leveren een fiscaal voordeel op. Eénoudergezinnen, gehandicapten en bejaarden kunnen 2.000 dienstencheques van € 9 kopen. De cheques die u in 2016 koopt, blijven tot 8 maanden na hun uitgiftedatum geldig.
Beperkt fiscaal voordeel
De overheid had in 2013 al flink geschaafd aan het fiscaal voordeel: terwijl de maximale uitgaven voor dienstencheques die recht geven op een belastingvermindering vroeger nog € 2.720 per persoon en per jaar bedroegen, zakte dit bedrag plots tot € 1.380. Momenteel behalen de Vlamingen de grootste winst: zij mogen hun cheques die het plafond niet overschrijden voor 30% fiscaal aftrekken. In Brussel is dat maar 15% en in Wallonië 10%.
In het Vlaamse Gewest bedraagt de belastingvermindering dus 30% op een maximumbedrag van € 1.410. Per dienstencheque komt dit neer op een fiscaal voordeel van € 2,7. En dus maximaal € 421,20 per gebruiker.
In het Brussels Hoofdstedelijk Gewest geniet elke inwoner een belastingvermindering van 15%, of € 1,35 per dienstencheque van € 9. In 2016 geldt dit voordeel voor maximaal 156 aangekochte dienstencheques. Het maximaal fiscaal voordeel per persoon loopt in 2016 dus op tot € 210,60.
In het Waalse Gewest geldt nog maar een belastingvermindering van € 0,90 per cheque voor de eerste 150 cheques. Het maximaal fiscaal voordeel per persoon en per jaar is er dus geslonken tot € 135.
In de praktijk betekent dit dus, dat de Belgen niet meer gelijk zijn voor de wet, althans wat de dienstencheques betreft. Zo’n cheque kost een Vlaming immers € 6,30, een Brusselaar € 7,65 en een Waal € 8,10, terwijl de verkoopprijs in de drie Gewesten identiek is. Dienstencheques die u in de loop van het jaar aankoopt, dient u in uw belastingaangifte te vermelden, zodat de fiscus kan berekenen op welke teruggave u recht hebt.